Niesłyszące też mogą grać

Dlaczego sport osób niesłyszących nie cieszy się u nas w kraju popularnością?

Jedną z dyscyplin sportu w której mogą realizować się dziewczęta z wadą słuchu jest między innymi piłka nożna – zarówno ta 11-osobowa jak i jej halowa odmiana. Oba te rodzaje futbolu mają w naszym kraju swoją żeńską reprezentacje, lecz mimo częstego udziału w imprezach o charakterze międzynarodowym kadra Pań niesłyszących nie cieszy się dużą popularnością. Dlaczego?

- Myślę, że może to wynikać z faktu, że sporo dzieci słabosłyszących, nie ma w ogóle kontaktu ze środowiskiem głuchych
- mówi nam Katarzyna Rafalska, trenerka klubu niesłyszących "Świt" Wrocław oraz fizjoterapeutka w piłkarskiej reprezentacji Polki kobiet niesłyszących. - Dzieci, które mają rodziców słyszących, a same słabo słyszą, rzadko kiedy mają styczność z instytucjami czy klubami sportowymi, które są przeznaczone dla osób z wadami słuchu. Znam wiele takich przypadków. Bardzo często zdarzają się sytuacje, że takie dziecko chodzi do normalnych szkół, ma kontakt jedynie z rówieśnikami słyszącymi, a język migowy jest dla nich czymś zupełnie obcym. Można to zaobserwować u niektórych zawodników np. w moim klubie. Jednym z takich przykładów jest Karolina Przybył - 18 latka, która dopiero od dwóch lat uczy się języka migowego - wyjaśnia Rafalska.

Wśród piłkarek nożnych w całej Polsce zdarzają się pojedyncze zawodniczki, które należą do osób słabosłyszących, jednak trenują i grają razem ze słyszącymi. - Po ostatnich Mistrzostwach Europy Kobiet Niesłyszących, które odbyły się zaledwie kilka dni temu, zauważyłam pewną rzecz, a zarazem narodził się w mej głowie pewien pomysł. Dziewczyny słabosłyszące które grają w naszych ligach kobiecych, poczynając od Ekstraligi aż po III ligę i rozgrywki futsalu, nie mają pojęcia, że istnieje coś takiego jak kadra Polski Kobiet Niesłyszących. A jest to przecież dla nich wielka szansa na otrzymanie wysokiego stypendium i rozpoczęcia gry na wyższym poziomie.

» Niesłyszące po ME w futsalu

Przed kilkoma dniami reprezentacja Pań niesłyszących wróciła z Bułgarii gdzie grała w futsalowych Mistrzostwach Europy. Polki dotarły do ćwierćfinału. - Dziewczynom zabrakło jedynie szczęścia, aby awansować dalej bo umiejętnościami nie odbiegały od najlepszych zespołów - dodaje Rafalska. Z innych ostatnich sukcesów biało-czerwonych kadrowiczek można wymienić choćby dotarcie do półfinałów Igrzysk Olimpijskich (2013) i Mistrzostw Świata (2012).

Katarzyna Rafalska niegdyś piłkarka AZSu Wrocław, dziś Trenerka Piłki Nożnej Niesłyszących szuka zawodniczek z całej Polski do Kadry Polski Kobiet. Jeżeli jesteś osobą słabosłyszącą, głuchoniemą lub znasz taką osobę napisz na adres e-mail: katarzyna.rafalska@forzawroclaw.pl