Komisja w połowie kadencji

Minęła połowa kadencji Komisji ds. Piłkarstwa Kobiecego PZPN. Sukcesów mało. Miejsca zamiast ludzi?


W ramach struktur Polskiego Związku Piłki Nożnej funkcjonuje Komisja ds. Piłkarstwa Kobiecego zwana także wydziałem piłkarstwa kobiecego. Od 2001 roku jej posiedzenia odbywają się w Warszawie, a wcześniej od momentu utworzenia swoją siedzibę miała w Sosnowcu. Formalnie kadencja Komisji jest równa kadencji Zarządu PZPN, czyli trwa 4 lata przypadające na okres 2016-2020. Praktycznie jest to jednak czas troszkę krótszy co wynika z faktu, iż przykładowo kadencja obecnych władz związku rozpoczęła się w październiku 2016 roku, a komisja piłkarstwa kobiecego uformowała się w grudniu a działalność rozpoczęła w styczniu 2017 roku. Obecnie Komisja ds. Piłkarstwa Kobiecego PZPN ma już za sobą połowę swojej kadencji.

W działalności komisji za lata 2017-2018 o sukcesach trudno mówić, bo trzeba byłoby nieźle improwizować. Pierwsze edycje Makroregionalnej Ligi Juniorek Młodszych czy transmisje telewizyjne w Polsacie meczów seniorskiej reprezentacji Polski i Pucharu Polski to najbardziej widoczne przedsięwzięcia ostatnich lat ale jest to efekt znacznie wcześniejszych działań. Komisja ds. Piłkarstwa Kobiecego na rzecz wszelkich żeńskich rozgrywek działa w symbiozie (a właściwie powinna) ze wszystkimi innymi pionami organizacyjnym PZPN takimi jak choćby Departament Rozgrywek Krajowych czy zarząd związku, któremu komisja przedstawia swoje najistotniejsze wnioski.

Przez dwuletni okres działalności komisji pod przewodnictwem Zbigniewa Bartnika, prezesa Lubelskiego Związku Piłki Nożnej było można odnieść wrażenie, że jest to zdecydowanie mniej aktywny przewodniczący niż jego poprzednik Andrzej Padewski z Wrocławia. Jedną z kwestii rzucających się w oczy są nazwiska osób zasiadających w komisji. Przewodniczący dobiera sobie współpracowników formalnie po konsultacjach z Wojewódzkimi Związkami Piłki Nożnej i akceptacji kandydatur przez Zarząd PZPN. Nie jest jednak tajemnicą, że istotny wpływ na personalny kształt komisji w kadencji 2016-2020 miał Andrzej Padewski, były jej przewodniczący a obecnie wiceprezes PZPN ds. spraw zagranicznych. Wiceprzewodniczącą została Monika Grygorowicz nie piastująca żadnej kierowniczej funkcji w Wielkopolskim ZPN, a sekretarzem Marek Anglart przewodniczący komisji na Mazowszu i twarz Pragi Warszawa - jej twórca, prezes i trener.

Patrząc na personalny skład komisji można w nim ujrzeć nazwiska osób od lat związanych z piłką nożną kobiet. Są prezesi klubów, działacze, trenerzy ale także osoby w kontekście których można mówić, że jedynie zajmują miejsce w komisji reprezentując swój wojewódzki związek a wcześniej nie były realnie związane ze środowiskiem piłki nożnej kobiet. Tak więc bardzo silną w kobiecej piłce pod względem ilości klubów Małopolskę reprezentowała początkowo Olga Czyżewska-Tochowicz, a później jej miejsce zajęła Katarzyna Gubernat. Obie weszły do Komisji PZPN przez to, że zostały przewodniczącymi komisji piłkarstwa kobiecego w województwie małopolskim. Lubuski Związek Piłki Nożnej reprezentuje zaś bardzo mało znany i kojarzony w środowisku Wojciech Drożdż, będący trenerem IV-ligowego... męskiego zespołu.

O ile w większości w komisji zasiadają osoby którym zasadniczo można ufać to jednak posiedzenia komisji w Warszawie odbywają raz na trzy miesiące, a niekiedy nawet rzadziej, a wydaje się przecież, że problemów do rozwiązania jest sporo tak samo, jak sporo powinno być nowych pomysłów do wdrożenia w życie. Jaką ocenę można zatem wystawić komisji piłkarstwa kobiecego i całemu PZPN za ostatnie dwa lata? Niestety niską. PZPN wolał ostatnio transmitować mecze Centralnej Ligi Juniorów zamiast kobiecej Ekstraligi. Ta z kolei nadal nie ma sponsora oraz strategii marketingowej. Liczba klubów w seniorskich ligach już nie rośnie. Różnego rodzaju żeńskie rozgrywki gryzą się ze sobą przez dublujące się terminarze. Ostatnio wątpliwości zaczęły budzić również zmiany w rozgrywkach juniorek starszych. Oby druga połowa kadencji była bardziej owocna.

Komisja ds. Piłkarstwa Kobiecego PZPN; 2016-2020
1. Zbigniew Bartnik - przewodniczący, Lubelski ZPN
2. Monika Grygorowicz - wiceprzewodnicząca, Wielkopolski ZPN
3. Marek Anglart - sekretarz, Mazowiecki ZPN

4. Marek Maleszewski - członek, Warmińsko-Mazurski ZPN
5. Wojciech Drożdż - członek, Lubuski ZPN
6. Janusz Matusiak - członek, Łódzki ZPN
7. Jerzy Gawarkiewicz - członek, Kujawsko-Pomorski ZPN
8. Józef Grząba - członek, Śląski ZPN
9. Katarzyna Gubernat - członek, Małopolski ZPN
10. Maciej Buryta - członek, Zachodniopomorski ZPN
11. Arkadiusz Studniarek - członek, Podlaski ZPN
12. Krzysztof Własny - członek, Pomorski ZPN
13. Dariusz Widelak - członek, Podkarpacki ZPN
byli członkowie
- Marek Lemański, Lubuski ZPN
- Olga Czyżewska-Tochowicz, Małopolski ZPN