Złota Piłka dla Megan Rapinoe

Megan Rapinoe zdobyła Złotą Piłkę dla najlepszej piłkarki 2019 roku. Nasza królowa Bundesligi pominięta.

Amerykanka Megan Rapinoe została wybrana najlepszą piłkarką mijającego roku w plebiscycie magazynu "France Football". Gala wręczenia Złotej Piłki odbyła się w ostatni poniedziałek w Paryżu. Zwycięstwo Rapinoe nie jest zaskoczeniem. We wrześniu reprezentantka Stanów Zjednoczonych została bowiem laureatką plebiscytu The Best FIFA Women's Player za sezon 2018/2019, a podczas rozgrywanych latem Mistrzostw Świata została okrzyknięta najlepszą zawodniczką Mundialu, który zresztą wygrała ze swoją reprezentacją narodową. Na co dzień 34-letnia Rapione gra w amerykańskim zespole Reign FC.

Oprócz Rapinoe na podium Złotej Piłki 2019 znalazła się także Lucy Bronze z reprezentacji Anglii grająca we francuskim Olympique Lyon a także Amerykanka Alex Morgan z Orlando Pride. Czwarte miejsce w plebiscycie zajęła jego ubiegłoroczna zwyciężczyni Norweżka Ada Hegerberg z Olympique Lyon. Łącznie w finałowych wynikach wyróżniono dwadzieścia zawodniczek z całego świata. W tym gronie najwięcej było Amerykanek - cztery. To właśnie kadra USA w tym roku wygrała Mundial rozgrywany latem we Francji. W finałowej dwudziestce były także m.in. po trzy Francuzki, Holenderki i Szwedki.

Nieco pominięta w Ballon d'Or może czuć się Ewa Pajor. Reprezentantka Polski została w tym roku królową strzelczyń niemieckiej Bundesligi, wygrała ligę i grała w finale Ligi Mistrzyń. Było to jednak za mało, aby zakwalifikować się do finałowej dwudziestki plebiscytu Złotej Piłki. Zapewne zabrakło sukcesów z reprezentacją, aczkolwiek Ada Hegerberg, która wygrała rok temu plebiscyt i w tym roku zajęła w nim IV miejsce w kadrze Norwegii wcale nie gra ze względu na konflikt i jest nagradzane jedynie za grę w Lyonie. Z całej ligi niemieckiej wyróżniona została tylko Pernille Harder. Reprezentantka Danii grająca razem z Pajor w VfL Wolfsburg uplasowała się na 14. miejscu plebiscytu.