Sędzie w programie talentów

Dwie sędzie zostały objęte narodowym programem mentorskim Kolegium Sędziów PZPN. To Magdalena Giza i Karolina Bojar.

Wraz z nowym sezonem ruszyła nowa edycja programu mentorskiego Kolegium Sędziów Polskiego Związku Piłki Nożnej. Program ten jest inaczej zwany również programem talentów dla najbardziej perspektywicznych sędziów szczebla centralnego. Ma on na celu m.in. wyszukiwanie zdolnych i utalentowanych sędziów, udzielania im pomocy w rozwijaniu i kształtowaniu umiejętności sędziowskich oraz mobilizować do doskonalenia i podnoszenia własnych kwalifikacji.

Komisja Mentorska Kolegium Sędziów PZPN do programu mentorskiego poziomu narodowego na sezon 2020/2021 zakwalifikowała dwie sędzie główne szczebla centralnego w piłkarstwie kobiecym. Są to Karolina Bojar oraz Magdalena Giza. Każda z nich ma swojego mentora (czytaj: opiekuna). Łącznie w programie mentorskim jest 18 sędziów, 16 z nich to mężczyźni, a 2 to kobiety. Taki sam podział procentowy sędziów i sędzi był także w latach ubiegłych.

23-letnia Karolina Bojar w tym sezonie zadebiutowała w kobiecej Ekstralidze, czyli na najwyższym szczeblu piłkarstwa kobiecego w Polsce. Jej mentorką została 56-letnia Emilia Wnuk. To niezwykle znana postać w piłce kobiecej. Wnuk obecnie jest obserwatorem sędziowskim, a wcześniej w kobiecej piłce funkcjonowała jako sędzia międzynarodowa, trenerka, kierowniczka żeńskich reprezentacji Polski oraz sama również grała w piłkę i była reprezentantką kraju. Bojar to najmłodsza uczestniczka programu.

Magdalena Giza objęta programem mentorskim ma 30 lat i jest drugą najstarszą osobą zakwalifikowaną do programu. Od kilku lat prowadzi mecze na poziomie I ligi kobiet. Wywodzi się z Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej. Jej mentorką została będąca od dwóch lat obserwatorką Karolina Tokarska znana wcześniej pod nazwiskiem Radzik. Jednym ze członków programu jest również 27-letni Mateusz Bieszke znany w środowisku piłkarstwa kobiecego z działalności w Checzy Gdynia.

W poprzednich sezonach w narodowym programie mentorskim PZPN uczestniczyły Angelika Gębka i Joanna Pondo (2019), Sylwia Biernat, Angelika Gębka i Ewelina Fiodrczuk-Sipko (2018). Przed laty programem mentorskim objęte były między innymi obecne sędzie międzynarodowe - Katarzyna Lisiecka-Sęk czy choćby Michalina Diakow.