Łęczna w europejskiej elicie!

Górnik Łęczna awansował do 1/16 Ligi Mistrzyń. Mistrzynie Polski pokonały w eliminacjach mistrzynie Cypru 2:1.

el. Ligi Mistrzyń, 18.11.2020
Górnik Łęczna - Apollon Limassol 2:1
Kamczyk, Zdunek - Freda

Górnik: Palińska - Zawadzka, Guściora, Dyguś, Zając, Siwińska, Grec, Rapacka (70 Głąb), Kamczyk, Zdunek, Karczewska

Dzięki zwycięstwu w drugiej rundzie eliminacji Ligi Mistrzyń piłkarki Górnika Łęczna zapewniły sobie swój historyczny awans do 1/16 UEFA Women’s Champions League czyli na elitarny poziom europejskich rozgrywek. Awans mistrzyniom Polski dało zwycięstwo 2:1 nad wyżej notowanym Apollonem Limassol. Mecz odbył się w Łęcznej.

Samo spotkanie bardzo źle rozpoczęło się dla Górniczek. Już w pierwszej minucie meczu sędzia podyktowała rzut karny, którego na gola zamieniła Krystyna Freda. W 80. minucie do wyrównania doprowadziła Ewelina Kamczyk. Kiedy było można się zastanawiać czy do wyłonienia zwycięzcy meczu w przypadku remisu będzie potrzebna dogrywka czy od razu seria rzutów karnych to bramkę w 83. minucie strzeliła Emilia Zdunek wyprowadzając Górnika na prowadzenie.

Rok i dwa lata temu Górnik opadł z Ligi Mistrzyń na poziomie eliminacji co porównując do wcześniejszych wyników Medyka Konin i Unii Racibórz było rozczarowujące. Teraz po raz pierwszy zagra na elitarnym poziomie. To właśnie na poziomie 1/16 finału do gry w Champions League wchodzą najlepsze żeńskie klub piłkarskie w Europie, które nie muszą grać w eliminacjach.

Przed zwycięstwem nad Apollonem piłkarki Górnika w I rundzie eliminacji pokonały również na własnym boisku chorwacki ŽNK Split 4:1. Losowanie par meczowych 1/16 finału zaplanowano na 24 listopada. Mecze odbędą się w terminach 8/9 grudnia i rewanże 15/16 grudnia.