Startują poznańskie AMP'y

Rozpoczyna się turniej finałowy Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu. Szesnaście drużyn powalczy w Poznaniu o medale.


Od piątku do niedzieli w dniach 26-28 lutego w Poznaniu odbędzie się turniej finałowy Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu. Będzie to coroczny finał największej halowej imprezy w polskim piłkarstwie kobiecym na szczeblu seniorskim. Szesnaście uczelnianych drużyn będzie walczyć o Mistrzostwo Polski. Turniej kobiet będzie rozgrywany razem z turniejem męskim.

Drużyny, aby zakwalifikować się do finału musiały przejść przez eliminacje. Turnieje półfinałowe odbyły się w Warszawie - dla uczelni z północnej części kraju oraz w Krakowie - dla uczelni z południowej części Polski. W obu turniejach wystąpiły łącznie 33 uczelnie z czego 15 mogło wywalczyć awans do turnieju finałowego. Strefowe półfinały wygrał Uniwersytet Gdański i AWF Kraków.

Awans uzyskało 15 drużyn, a Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ma zapewnione miejsce w gronie finalistów jako gospodarz. Z półfinału "A" w Warszawie awansowało siedem drużyn, a z półfinału "B" w Krakowie awans uzyskało osiem drużyn. To podział według klucza z równym uwzględnieniem całkowitej liczby uczestników obu półfinałów. Ogólnie w turnieju finałowy AMP zagra 16 zespołów.

Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu to największe halowe wydarzenie w żeńskiej piłce nożnej. Ogólnopolska rywalizacja studentek po raz pierwszy odbyła się w 2008 roku jako Turniej o Puchar Zarządu Głównego AZS. Po trzech latach impreza ciesząca się coraz to większym zainteresowaniem przekształciła się w AMP. Złoto wygrywał już UJ Kraków (2015, 2018, 2019, 2020), PWSZ Wałbrzych (2017), UAM Poznań (2016, 2014), PWSZ Konin (2013, 2011), Uniwersytet Szczeciński (2012) oraz AJD Częstochowa (2008, 2009, 2010).

Komplet finalistów AMP 2021
Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Politechnika Opolska
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
Uniwersytet Gdański
Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Szczeciński
Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Rok temu Akademickie Mistrzostwo Polski zdobył Uniwersytet Jagielloński.

---> terminarz (plan gier, godziny, lokalizacje) turnieju finałowego 2021