Dublet. Puchar Polski dla Czarnych Sosnowiec

Rzut karny po skorzystaniu z VAR. Czarni Sosnowiec pokonali TME UKS SMS Łódź 1:0 w finale Pucharu Polski.


Puchar Polski, 05.06.2021
Czarni Sosnowiec - TME UKS SMS Łódź 1:0
Wiankowska

Sędzia: Ewa Augustyn (Pomorski ZPN)
Czerwona kartka: Materek (73. minuta, drugie napomnienie)

Czarni: Szymańska - Zubczyk, Fischerová, Kuciewicz, Wiankowska, Materek, Hałatek, Horváthová, Kaletka (76 Jaszek), Zawistowska (87 Zawiślak), Jędrzejewicz

SMS: Szperkowska - Zieniewicz, Konat (86 Piórkowska), Kurzawa, Enjo (89 Glinka), Sokołowska (79 Zbyrad), Gąsieniec (75 Krezyman), Achcińska, Grzybowska, Rędzia, Jedlińska

Sezon 2020/2021 z dubletem kończą Czarni Sosnowiec. Zespół z Zagłębia Dąbrowskiego do zdobytego dwa tygodnie temu Mistrzostwa Polski wywalczonego w rozgrywkach Ekstraligi kobiet teraz dołożył drugie trofeum - Puchar Polski i kończy ligowe rozgrywki jako bezapelacyjnie najlepszy zespół w kraju. Czarne dublet zdobył po... 21-letniej przerwie.

Na stadionie Polonii Warszawa odbył się 37. centralny finał rozgrywek o Puchar Polski kobiet w piłce nożnej. Zmierzyły się w nim dwa najlepsze zespoły zakończonego tydzień wcześniej sezonu Ekstraligi kobiet - mistrz kraju Czarni Sosnowiec oraz wicemistrzynie z TME UKS SMS Łódź. Dla Czarnych był to czwarty finał Pucharu Polski z rzędu a dla młodej drużyny z Łodzi był to debiut w finale krajowego pucharu.

W finałowym starciu padła tylko jedna bramka. Był to gol z rzutu karnego, którego w 25. minucie meczu zdobyła Martyna Wiankowska. Zanim sędzia podyktowała rzut karny skorzystała z systemu VAR. Był to pierwszy mecz piłki kobiecej w Polsce rozegrany z systemem powtórek wideo VAR. W końcówce TME UKS SMS Łódź grający z przewagą jednej zawodniczki był bliski wyrównania, ale finalnie więcej goli kibice zgromadzeni przy stadionie na Konwiktorskiej nie ujrzeli.

Tytułowy puchar, a także medale zawodniczkom obu drużyn wręczali po meczu działacze Polskiego Związku Piłki Nożnej na czele z prezesem Zbigniewem Bońkiem, sekretarzem generalnym Maciejem Sawickim czy choćby Zbigniewem Bartnikiem, przewodniczącym Komisji ds. Piłkarstwa Kobiecego PZPN. Czarni za zdobycie Pucharu Polski otrzymały nagrodę finansową w kwocie 400 tysięcy złotych, SMS otrzymał 100 tysięcy.

MVP meczu finałowego została wybrana Martyna Wiankowska z Czarnych Sosnowiec. Warto także dodać, że Anna Szymańska - bramkarka i jednocześnie kapitan Czarnych wystąpiła po raz czternastu z rzędu w finale Pucharu Polski. Niesamowita statystyka.