Podsumowanie MMP 2023/2024

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w futsalu zakończone. Grało prawie 60 klubów. Kraków, Bydgoszcz i Poznań w złocie.

Na początku marca rozegrany został ostatni turniej z cyklu Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w futsalu kobiet, których organizatorem był Polski Związek Piłki Nożnej. Od grudnia do marca odbyły się trzy turnieje mistrzowskie w kategoriach wiekowych U-15, U-17 i U-19. Każdy z finałów z udziałem szesnastu uczestników został poprzedzonych strefowymi eliminacjami. Do U17 i U19 eliminacje były w postaci jednego turnieju, a w przypadku kategorii U15, która cieszy się największym zainteresowaniem klubów eliminacje były trójstopniowe. Gospodarz turnieju i mistrz kraju z poprzedniego sezonu mieli zapewnione miejsce w gronie finalistów danej kategorii wiekowej bez konieczności gry w eliminacjach.

Jako pierwszy rozegrany został w grudniu turniej MMP U19 organizowany przez klub Rolnik Głogówek. Mistrzem Polski w tej kategorii wiekowej został AZS UAM Poznań. Medale wywalczyły również zespoły UKS 3 Staszkówka Jelna oraz brąz Pogoń Tczew, która w pięciu ostatnich latach czterokrotnie zajmowała miejsce na podium tej kategorii. Nagrody indywidualne: Maja Kuleczka (najlepsza zawodniczka), Kinga Hebda (najlepsza bramkarka), Julia Jędrzejewska (królowa strzelczyń).

Drugi turniej, tym razem dla zawodniczek w wieku U17 został zorganizowany przez Czarnych Sosnowiec. Mistrzowski tytuł uzyskała Tęcza Bydgoszcz. Diamenty Warszawa, które przegrały w finale mogą mówić o dużym pechu, gdyż drugi rok z rzędu przegrały mecz o złoto w turnieju finałowym U17. Na podium trzeci rok z rzędu w tej kategorii wiekowej stanął Rekord Bielsko-Biała. Nagrody indywidualne: Lena Figura (najlepsza zawodniczka), Kinga Rabinek (najlepsza bramkarka), Maja Zielińska (królowa strzelczyń).

Ostatni turniej zorganizowany w marcu przez Astorię Szczerców odbył się w Kleszczowie i był przeznaczonych dla zawodniczek U15. Mistrzem został Football Success Academy Kraków, który w meczu finałowym pokonał Polonia Tychy 1:0. Gola na wagę zwycięstwa w finale strzeliła Liwia Prochwicz. Dla FSA Kraków to wyczekane złoto - rok temu krakowianki zostały wicemistrzyniami kraju U15. Nagrody indywidualne: Maja Prokop (najlepsza zawodniczka i najlepsza bramkarka), Amelia Guzdenda (królowa strzelczyń).

Jedynymi klubami, które uzyskały awans do wszystkich trzech turniejów finałowych były FSA Kraków i Tęcza Bydgoszcz. Z kolei dziewiętnaście innych klubów wystartowało w eliminacjach każdej kategorii wiekowej. Były to AZS UAM Poznań, AZS UJ Kraków, AZS UW Warszawa, Beniaminek Krosno, Legia Soccer Schools Warszawa, Mazovia Grodzisk Mazowiecki, Pogoń Tczew, Rekord Bielsko-Biała, Respekt Myślenice, UKS 3 Staszkówka Jelna, Stomil Olsztyn, Ślęza Wrocław, TS ROW Rybnik, Wierzbowianka Wierzbno, Ząbkovia Ząbki, Diamenty Warszawa, Unia Opole, UKKS Istebna i Puszcza Niepołomice.

Można zauważyć, że od paru lat liczba klubów biorących udział w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w futsalu już nie rośnie. Przykładowo pięć lat temu udział w rywalizacji brało 60 klubów i dziś jest podobnie. W tym sezonie do rywalizacji nawet w ani jednej kategorii wiekowej nie stanął nikt z województw lubelskiego, świętokrzyskiego, lubuskie i zachodniopomorskiego zaś na przykład dolnośląskie reprezentowała tylko Ślęza Wrocław.

MMP U15
1. FSA Kraków
2. Polonia Tychy
3. Sparta Miejska Górska
4. UKS SMS Łódź
5-8. Ślęza Wrocław, Tęcza Bydgoszcz, Beniaminek Krosno, Czarni Sosnowiec
9-12. Iskra Tarnów, Diamods Academy Warszawa, Unia Opole/UKKS Katowice, Astoria Szczerców

5-8. Sparta Miejska Górka, Czarni Sosnowiec, UKS SMS Łódź, FSA Kraków
9-12. Iskra Tarnów, UKS 3 Staszkówka Jelna, Diamonds Academy Warszawa, Targowianka Targowisko
13-16. AS Stomil Olsztyn, Wierzbowianka Wierzbno, Astoria Szczerców, TS ROW Rybnik