Powrót na boiska III ligi kobiet

Mitech Żywiec, FSA Kraków, LFA Szczecin i Diamenty Warszawa będą walczyć o zachowanie miejsca premiowanego awansem.


W pierwszy weekend kwietnia wznowione po przerwie zimowej zostaną rozgrywki międzywojewódzkiej III ligi kobiet. Zawodniczki z tego szczebla rozgrywek mają za sobą naprawdę długą przerwę w grze. Jedne ligi zakończyły granie pod koniec października, a inne na początku listopada. Teraz startuje runda wiosna, która potrwa około dwóch miesięcy.

Zgodnie z regulaminem rozgrywek awans do II ligi kobiet uzyska zwycięzca każdej z makroregionalnych grup. Zimę na pozycji lidera spędzały zespoły Diamenty Warszawa, LFA Szczecin, Mitech Żywiec oraz FSA Kraków. Z tej czwórki w najlepszej sytuacji jest Ladies Football Academy Szczecin mające pięć punktów przewagi nad Słupczanką Słupca.

Najciekawiej rywalizacji o awans zapowiada się na południu kraju gdzie bić o promocje do wyższej klasy rozgrywkowej będą się miedzy sobą Football Success Academy Kraków (30 punktów) i Wisła Kraków (30 punktów) oraz Iskra Tarnów (27 punktów). Oprócz Wisły Kraków szansę na awans do II ligi ma także inny "wielki klub" - Górnik Zabrze, ale musi wyprzedzić w tabeli Mitech Żywiec, do którego przed inauguracją wiosny traci cztery punkty.

Z ciekawych z perspektywy kraju zmian w tej lidze należy wspomnieć o dwóch kwestiach. Legia Warszawa, która zimą traciła siedem punktów do liderujących Diametów Warszawa przejęła miejsce w I lidze po SWD Wodzisław Śląski i dzięki temu "awansowała" wyżej. Inny z męskich ekstraklasowych klubów, Puszcza Niepołomice mająca swoją sekcję kobiecą w V lidze przejęła III-ligowy Naprzód Sobolów.

III liga kobiet ze wszystkich rozgrywek kobiecych w Polsce jest najbardziej nieprzewidywalna odnośnie spadków z ligi. Wynika to z paru kwestii. W różnych grupach trzeciej ligi jest różna liczba grających drużyn (obecnie 9, 10, 11 i 12). Na ilość spadających drużyn ma wpływ terytorialne pochodzenie spadkowiczów z drugiej ligi. Część trzecioligowców po sezonie wycofanie się z gry, a beniaminkowie z ligi wojewódzkich niekiedy rezygnują z przyjęcia awansu.

tabela, wyniki, terminarze
[ III liga kobiet, gr. mazowiecka ]
[ III liga kobiet, gr. lubelska ]
[ III liga kobiet, gr. wielkopolska ]
[ III liga kobiet, gr. śląska ]